We współczesnym świecie niemal każdego dnia mierzymy się z rozmaitymi trudnościami. Z częścią z nich jesteśmy w stanie poradzić sobie sami lub przy wparciu bliskich, jednak czasami zdarza się, że problemy po prostu nas przerastają i mimo wszystko, nie jesteśmy w stanie się z nimi uporać. W takiej sytuacji pomocna może okazać się pomoc psychoterapeuty.
Kim jest psychoterapeuta i czym się zajmuje?
Podstawowym zadaniem psychoterapeuty jest leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Regularne spotkania z psychoterapeutą mają na celu również pomoc w rozwiązaniu problemów emocjonalnych, a także wprowadzenie w życiu zmian, które pomogą nam zminimalizować lęki i natłok nieprzyjemnych myśli.
Jeszcze kilka lat temu dość powszechne było przekonanie, iż z pomocy psychoterapeuty korzystają jedynie osoby zmagające się z naprawdę poważnymi problemami psychicznymi, takimi jak depresja, myśli samobójcze czy schizofrenia. Całe szczęście od pewnego czasu podejście to uległo diametralnej zmianie, a z rozwiązania jakim jest psychoterapia coraz częściej korzystają osoby doświadczające przewlekłego stresu, posiadające niską samoocenę, borykające się od dłuższego czasu z obniżeniem nastroju. Mające problemy z akceptacją własnego ciała czy seksualnością.
Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia to proces, w którym nie otrzymamy gotowych rozwiązań. Polega on na budowaniu relacji na linii pacjent – psychoterapeuta. Relacji, w której pacjent otrzymuje przestrzeń aby swobodnie opowiadać o swoich problemach i lękach. Rolą psychoterapeuty jest z kolei jego słuchanie, pomoc w określeniu źródeł problemu i wspólne odnalezienie najlepszych rozwiązań.
Ile trwa psychoterapia?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – ile trwa psychoterapia. Wszystko zależy od skali problemu, z jakim zgłaszamy się do psychoterapeuty, od naszego zaangażowania w proces psychoterapii i od samego specjalisty, który poprowadzi nasze leczenie. Warto też wiedzieć, że współcześnie poszukując dobrego psychoterapeuty wcale nie musimy ograniczać się jedynie do miejsca naszego zamieszkania. Dzięki psychoterapii online możemy korzystać z pomocy specjalistów z największych polskich miast, takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Łódź i wiele innych.