Testy na zaburzenia psychiczne

Testy na zaburzenia psychiczne

Człowiek żyje w nieustannym stresie. Ciągły pośpiech, coraz większe wymagania „świata” wobec jednostki, brak czasu na relacje przyjacielskie i rodzinne oraz na odpoczynek, sprawiają, że cierpi na tym nasza psychika.  Depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i lękowe, to tylko niewielka część problemów psychicznych, z którymi musi się zmierzyć współczesny człowiek. Zaburzenia psychiczne dotykają coraz więcej osób i są poważnym problemem dla chorego i jego najbliższego otoczenia.

Testy do autodiagnozy

Na temat zaburzeń psychicznych narosło wiele mitów. Wiele z nich jest krzywdzących i sprawia, że ludzie mają obawy przed szukaniem pomocy u psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Istnieje  tendencja do bagatelizowania zaburzeń psychicznych. Czytając objawy poszczególnych zaburzeń psychiczne, wiele osób dostrzega je u siebie i popada w panikę lub niepokój. Uspokoić ich mogą specjalne testy psychologiczne służące do wstępnej samodiagnozy. Testy bardziej specjalistyczne wykonywane w gabinetach psychologicznych. Testy nie zastępują badania lekarskiego. Depresja może być zdiagnozowana przez psychiatrę.

Pytania testowe

Istnieje kilka rodzajów testów na depresję. Wszystkie opierają na obserwacji w ciągu ostatnich 12 dni. Pytania dotyczącą snu, odczuwanych emocji, nastrojów, problemów z koncentracją, o stosunek do innych osób, odczuwanie przygnębienia, pytania o martwienie się o przyszłość, wywiązywanie się z obowiązków, zainteresowanie ludźmi i myśli samobójcze. Test na depresję różni się sposobem punktowania i ilością pytań. Niepokojące wyniki powinno się konsultować ze specjalistą. Depresja jest poważnym społecznym problemem – według WHO nawet 10% społeczeństwa choruje na powyższą chorobę. Bez wątpienia depresja zaburza codzienne funkcjonowanie, sprawia, że wiele czynności przychodzi człowiekowi z o wiele większym trudem.

Inne testy psychologiczne

Testy na depresję należą do najczęściej wyszukiwanych. Wiele okoliczności życiowych sprawia, że ludzie odczuwają różnego rodzaju lęki. O ile strach sam w sobie może być pożyteczne, ponieważ chroni człowieka przed podejmowaniem zachowań, które mogą być zagrożeniem dla życia, o tyle paniczny strach jest zaburzeniem utrudniającym społeczne funkcjonowanie. Test na zaburzenia lękowe pomaga w odpowiedzi na pytanie, czy na niektóre sytuacje reaguje się niezbyt proporcjonalnie do zagrożenia. Z kolei zespół zaburzeń lęku napadowego cechuje objawami, które mogą przypominać choroby serca lub schorzenia neurologiczne. Dlatego trzeba oddzielić zaburzenia psychiczne od chorób kardiologicznych, co jest niezwykle istotne przy diagnozie i leczeniu. Test daje odpowiedź na pytanie, czy palpitacje, przyśpieszony oddech, duszność, ból w klatce piersiowej, to objawy paniki, czy też problemy związane z sercem, oddechem, bólami głowy.

Testy psychologiczne mają za zadanie pomóc pacjentowi ocenić, jak poważna jest skala jego problemów. Nie są postawieniem diagnozy, choć mogą skłonić do szukania profesjonalnej pomocy, jeżeli potwierdzą się obawy osoby, która wykonała test.

Zobacz więcej na temat: Psychologia zaburzeń.

Rekomendowane

1 komentarz

  1. Czym jest borderline? – Depresja – test

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *