Szkolenia BHP dla pracowników oświaty – wymagania

Szkolenia BHP dla pracowników oświaty - wymagania

Na pracownikach oświaty, nauczycielach, spoczywa duża odpowiedzialność – odpowiadają oni nie tylko za edukację, ale za bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wycieczek, szkolnych wyjazdów i zajęć w terenie. Nie jest to łatwe – jeden nauczyciel i około dwadzieścioro dzieci, a każde z innym temperamentem, inną fantazją i świadomością konsekwencji niektórych zachowań, więc wypadki zdarzają się i niestety trzeba to przyznać często. Skąd nauczyciel i opiekun ma wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować i jak postąpić? Tego dowiaduje się na szkoleniach BHP.

BHP dla pracowników oświaty

Szkolenia okresowe BHP mają na celu regularne aktualizowanie wiedzy pracowników na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrożeń występujących w miejscu pracy oraz sposobów ich zapobiegania. Przeprowadzane są w określonych odstępach czasu, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska, aby przypominać o obowiązujących przepisach, procedurach i najlepszych praktykach. Szkolenia te pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, zapobieganiu wypadkom i chorobom zawodowym, a także wspierają świadomość pracowników dotyczącą ich obowiązków i praw związanych z BHP.

Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw, za bezpieczne i higieniczne warunki w szkole odpowiada dyrektor placówki. On też jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich szkoleń. Każdy nowo zatrudniony pracownik szkoły przechodzi wstępne szkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy. W przypadku nauczycieli pierwsze szkolenie okresowe powinno odbyć się w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia. Kolejne, w formie kursu lub szkolenia, powinny być przeprowadzane co 5 lat. Potwierdzenie ukończonego szkolenia powinno się znaleźć w dokumentach pracownika.

Czego dowiadują się opiekunowie dzieci na szkoleniach BHP?

Na szkoleniu wstępnym nauczyciele otrzymują informacje ogólne dotyczące bezpieczeństwa tj. poznają drogę ewakuacyjną, dowiadują się o obowiązujących przepisach przeciwpożarowych, zapoznają się z regulaminami, a w ramach instruktażu stanowiskowego dowiadują się o wystepujących czynnikach ryzyka w miejscu pracy i sposobach zapobiegania zagrożeniom. Szkolenia okresowe BHP skupiają się na prawidłowej reakcji nauczyciela na wypadek kończący się urazem lub śmiercią ucznia. Jeśli do nieszczęścia doszło podczas lekcji, ma on obowiązek przerwać zajęcia, otoczyć poszkodowanego opieką, udzielić mu pomocy (za brak pomocy grozi sankcja karna) i zabrać o bezpieczeństwo pozostałych uczniów. O wypadku powinien zostać powiadomiony dyrektor szkoły, rodzice/opiekunowie, pracownik szkolny odpowiedzialny za BHP. Jeśli następstwem wypadku był zgon dziecka lub zagrożone zostało zdrowie lub życie większej ilości dzieci, konieczne jest zawiadomienie prokuratora, jeśli doszło do zatrucia, o fakcie powinien zostać poinformowany inspektor sanitarny. Każde zdarzenie kończy się powołaniem zespołu powypadkowego, którego zadaniem jest przeprowadzenie postępowania powypadkowego tj. ustaleniu przebiegu zdarzenia, przesłuchania świadków, sporządzeniu protokołu.

Szkolenia BHP dla nauczycieli są potrzebne, by zagwarantować uczniom pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku, zostaną otoczone najlepszą opieką.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *