Jednym z najgorętszych tematów w prawie każdym kraju jest rozwój gospodarki, poziom inflacji, wzrosty lub spadki PKB na mieszkańca czy preferencje zakupowe klientów. Te i wiele innych aspektów decyduje o prosperowaniu państwa i zdobywaniu pozycji na arenie międzynarodowej. Ekonomiści od zawsze dostarczali odpowiednich danych, które pozwalały na określenie różnych wskaźników makroekonomicznych, a jednostki administracji rządowej i firmy prywatne odwdzięczały się dobrymi warunkami zatrudnienia. Dlatego warto zapisać się na kierunek ekonomia. Studia te to szansa na stabilną przyszłość i niemal pewną posadę.
Wejdź do świata biznesu
Dobra i usługi – dwa słowa, które dzisiaj są niezwykle popularne i odpowiadają za zyski bądź straty. Ich jakość, atrakcyjność oraz dostępność warunkują przetrwanie wielu firm. Aby wejść na rynek z sukcesem, utrzymać się na nim i generować korzyści, należy bardzo dokładnie obliczać różnego rodzaju zależności i znać zachowania społeczne.
Przede wszystkim ważne są tutaj dwa pojęcia – popyt i podaż. Obliczenie ilości wyprodukowanych dóbr i usług, ich cena czy wrażliwość konsumentów na podwyżki pozwala przewidzieć koszty produkcji i przyszłe przychody. Osoby, które mają predyspozycje do liczb i analiz statystyk, z pewnością odnajdą się w ekonomii. Studia nauczą od podstaw zagadnień związanych z makroekonomią, mikroekonomią, czy statystyką. Zaznajomią z niezbędnymi wzorami matematycznymi, rachunkowością, logiką czy zarządzaniem. Jak widać, zakres przedmiotów jest bardzo szeroki. Umożliwi on pozyskanie wartościowej wiedzy nie tylko na przyszłe stanowisko pracy, ale także na założenie własnej działalności.
Jak dostać się na ekonomię?
Głównym warunkiem jest zaliczenie egzaminu maturalnego. Należy wybrać też odpowiednie przedmioty, których wynik będzie brany podczas rekrutacji. Kandydaci, oprócz obowiązkowych przedmiotów, powinni zgłosić chęć zdania matematyki, historii, geografii czy dodatkowego języka obcego. Z racji tego, że kierunek ten dotyczy zagadnień społecznych, to przygotowanie się do matury z wiedzy o społeczeństwie również może pomóc w późniejszej nauce.
Tak, jak wcześniej było wspomniane, zdolności logicznego myślenia, umiejętność analizy i wyciągania wniosków i trafna ocena to cechy, które powinien posiadać dobry ekonomista. Co więcej, odporność na stres, bezkonfliktowość, efektywna praca w grupie czy zainteresowanie bieżącymi sprawami na rynku będą dodatkowym atutem. Szczególnie śledzenie poczynań największych firm czy wprowadzania nowych przepisów prawa jest niezwykle istotne dla biznesu. Należy znać trendy, każde innowacyjne rozwiązania i pomysły czy poczynania konkurencji. Czasem drobna, wydawać by się mogło nieistotna zmiana, może zrewolucjonizować rynek i wyznaczyć zupełnie nowe kierunki i cele.
Gdzie szukać zatrudnienia?
Absolwenci ekonomii mogą kandydować to takich miejsc pracy jak banki, zakłady ubezpieczeniowe, biura rachunkowe, giełdy i fundusze inwestycyjne czy administracja państwowa. Nierzadko wiele osób wyjeżdża i zatrudnia się w zagranicznych korporacjach. Z powodzeniem też można założyć własną działalność i sprawdzić się w prowadzeniu efektywnego biznesu.