Czym są emocje i dlaczego mają na nas taki wpływ?

Czym są emocje i dlaczego mają na nas taki wpływ?

Emocje towarzyszą nam w każdym momencie życia i są jego nierozerwalną częścią. Mogą być one zarówno pozytywne (radość, odprężenie, rozkosz), jak i negatywne (strach, gniew, złość). Dzięki nim możemy określić nasze samopoczucie i to, co jest dla nas dobre, a czego powinniśmy raczej unikać. Czym są emocje? Jakie są ich rodzaje? Dlaczego mają na nas tak kolosalny wpływ?

Czym są emocje?

Emocje to nic innego jak towarzyszące nam w danej chwili uczucia. Oglądając film dramatyczny, możemy odczuwać wzruszenie, a czytając książkę o fabule detektywistycznej – zaintrygowanie. Gdy spotkamy się z niewidzianym od dawna przyjacielem, towarzyszy nam radość, a kiedy mamy lęk wysokości i stoimy na najwyższym piętrze wieżowca, bez wątpienia czujemy strach. 

To tylko kilka przykładów wielu emocji, jakie towarzyszą nam na co dzień. Na ogół wynikają one bezpośrednio z konkretnych wydarzeń lub naszych myśli. Czynnikiem wywołującym emocje mogą być również ludzie, którzy bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie. 

Jak dzielić emocje? 

Nie można jednoznacznie podzielić emocji na konkretne kategorie. Mogą się one bowiem ze sobą łączyć i przenikać się nawzajem, przez co musiałyby pasować do co najmniej dwóch grup. Wówczas podział nie miałby najmniejszego sensu. 

Ludzie często dzielą emocje na pozytywne i negatywne. Nie jest to jednak najlepsze podejście, bo również te złe emocje, jak żal czy złość, jeśli zostaną dobrze przepracowane (na przykład z psychologiem) mogą uczynić nam wiele pożytku. Oznacza to więc, że nie są one w pełni negatywne, a z pewnością są nam potrzebne.

Wpływ emocji na człowieka 

Emocje to niejako nasza reakcja na otaczający nas świat i wydarzenia. Pożądane są emocje związane z radością, jednak każdy z nas stara się usilnie zduszać w zarodku te nieprzyjemne odczucia. Nie jest to jednak dobre i w konsekwencji może wyrządzić nam wiele krzywdy. Tłumienie w sobie emocji sprawia, że z czasem zaczynają się one piętrzyć, a my czujemy się coraz gorzej. Może to prowadzić na przykład do depresji. Warto więc pozwolić sobie również na gorszy czas. 

Emocje są w stanie powiedzieć nam wiele o tym, jacy jesteśmy. Zawsze bowiem mają jakąś konkretną przyczynę. Nie każdego z nas złoszczą, bawią czy zawstydzają te same rzeczy, więc warto zastanowić się, czy czasami na przykład nie irytujemy się przesadnie z zupełnie błahych powodów. Każda emocja jest w stanie nas czegoś nauczyć, pokazać nam pewną prawdę o nas samych. Warto więc zastanowić się nad każdą, a nie dopuszczać do siebie tylko te, z którymi jest nam wygodnie. 

Praca nad emocjami 

Dlatego zastanawiając się czym są emocje, musimy stwierdzić, że stanowią ważną, choć tak często bagatelizowaną, część naszego życia. Duże znaczenie ma praca nad nimi. Możemy robić to sami (niekiedy wystarczy się po prostu zastanowić i ewentualnie skorygować nasze postępowanie) lub skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog lub psychoterapeuta może pomóc nam odczytać własne emocje, dowiedzieć się, skąd się one biorą i jak na nie wpływać. 

Pamiętajmy, że emocje nie są czymś, czego należy się wstydzić. To zupełnie ludzka rzecz, która towarzyszy każdemu z nas – nie możemy całkowicie wyeliminować ich ze swojego życia. Warto jednak nauczyć się nad nimi panować.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *