Dentofobia – czyli lęk przed dentystą – jak pokonać strach przed wizytą

Dentofobia - czyli lęk przed dentystą - jak pokonać strach przed wizytą

Znaczna część z nas wciąż odkłada wizytę u dentysty – póki nie odczuwamy poważnych dolegliwości bólowych, ignorujemy fakt pojawienia się małego ubytku w zębie lub zębach. Nasz strach przed dentystą jednak jest największym wrogiem zdrowia i urody naszego uśmiechu. Dlaczego odczuwamy paraliżujący strach przed wizytą u dentysty i jakie mogą być tego konsekwencje? W jaki sposób go pokonać?

Dlaczego boimy się wizyty u dentysty?

„Boje sie dentysty”, „wstydze sie isc do dentysty” – tak najczęściej tłumaczymy, sami przed sobą, zaniechanie regularnych wizyt u stomatologa i niechęć do leczenia zębów. I rzeczywiście, strach i wstyd są silnymi motywami, które wielu z nas pozwalają pogodzić się z niedoskonałościami estetyki naszych zębów. Ale czego boimy się tak naprawdę? Czynników tych jest kilka:

  • strach przed bólem – wizyta u dentysty i leczenie zębów rzeczywiście czasami wiążą się z odczuwaniem pewnego dyskomfortu, ale trzeba pamiętać, że obecnie stosowane znieczulenia są bardzo skuteczne. Dzięki nim nawet ekstrakcja zębów mądrości czy leczenie kanałowe mogą zostać przeprowadzone bez jakiegokolwiek bólu. Niemniej jednak lęk przed bólem jest w wielu z nas tak silnie zakorzeniony (nie radzą sobie z nim zwłaszcza dzieci), że nie potrafimy pokonać go racjonalnymi argumentami;
  • strach przed zabiegami obejmującymi jamę ustną – nie musi wiązać się wcale z lękiem przed bólem. Część z nas boi się po prostu samej ingerencji w tkanki jamy ustnej, a leczenie – nawet całkowicie bezbolesne – staje się niemożliwe;
  • obawa przed dźwiękami towarzyszącymi zabiegom, a nawet przed samym umówieniem się na wizytę;
  • wstyd – kiedy nasze zęby są już w naprawdę kiepskim stanie, wstydzimy się nawet samego lekarza stomatologii. Wstydzimy się, że zwlekaliśmy z wizytą u dentysty i rozpoczęciem leczenia, a więc wciąż odwlekamy termin spotkania z dentystą. Tak koło się zamyka, a nasze zęby prezentują się coraz gorzej.

Dentofobia zwykle jest wynikiem wcześniejszych, przykrych lub nawet traumatycznych, doświadczeń związanych z leczeniem albo efektem wystąpienia powikłań po zabiegu. Czasami obawa wynika także z poczucia bezradności i braku kontroli nad przebiegiem zabiegu.

Objawy tej przypadłości są praktycznie takie same jak dobrze nam znane objawy stresu:

  • – ból brzucha,
  • – biegunka, wymioty,
  • – zaburzenia snu, koszmary lub bezsenność,
  • – napady drżenia,
  • – przyspieszenie akcji serca,
  • – nasilone pocenie się.

Dolegliwości te odczuwamy nie tylko tuż przed samym zabiegiem, ale nawet na samą myśl o umówieniu wizyty u stomatologa.

Jak znaleźć dentystę godnego zaufania?

Pokonanie strachu nie jest proste, ale nie oznacza to, że nie możemy sobie pomóc. Najważniejszym elementem leczenia będzie znalezienie godnego zaufania, kompetentnego i miłego dentysty. Dokładnie wiemy, że szukając dentysty w danym mieście i wpisując w wyszukiwarce np.  stomatolog Kraków wyświetli nam się wiele wyników, nie znaczy to jednak, że każdy ze specjalistów będzie zasługiwał na nasze zaufanie. Dużą wskazówką mogą okazać się jednak opinie osób, które w przeszłości już skorzystały z usług tego konkretnego gabinetu stomatologicznego. W obecnym czasie, przydatną pomocą są wizytówki Google My Buisness, gdzie znaleźć można niemal wszystkie przydatne informacje. Wystarczy wpisać powyższe hasło w wyszukiwarce, zaznaczyć “Mapy” a Google pokaże nam wizytówki gabinetów w danej lokalizacji Wygląda to tak:

W wizytówce, oceny i komentarze wystawiają osoby, które rzeczywiście były w danym gabinecie. Możesz tutaj również sprawdzić zakres usług, zadać pytanie, wyznaczyć trasę dojazdu i wiele więcej.

Jakie cechy lekarza i samego gabinetu pomogą nam zwalczyć stres? Oto one:

  • wykształcenie i kompetencje – łatwiej zaufamy i pokonamy strach, jeżeli wybrany przez nas lekarz będzie człowiekiem o dużym doświadczeniu i wszechstronnych kompetencjach. Mogą o nich świadczyć liczne certyfikaty, dyplomy z kolejnych kursów i szkoleń oraz pozytywne opinie dotychczasowych pacjentów wybranego stomatologa. Ufamy, że taki właśnie lekarz będzie dobrze wiedział jak pomóc nam w kłopotach stomatologicznych;
  • empatia i umiejętność nawiązywania pozytywnych kontaktów – są najlepszym uzupełnieniem doskonałych kompetencji zawodowych. Empatyczny lekarz nie tylko wysłucha konkretnych informacji na temat naszych dolegliwości, ale przede wszystkim weźmie pod uwagę, że ma do czynienia z pacjentem z dentofobią. Szczegółowo omówi więc przebieg leczenia stomatologicznego oraz związane z nim ewentualne niedogodności. Dzięki temu pacjent poczuje się pewniej, a leczenie nie będzie wiązało się dla niego ze stresem;
  • przyjazny gabinet – w nowoczesnym, czystym i jasnym gabinecie stomatologicznym leczenie z pewnością będzie łatwiejsze do zniesienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, dla których leczenie zębów może być szczególnie stresujące – przyjazne środowisko rozluźni malucha i pozwoli mu skupić myśli na czymś innym niż czekające go leczenie;
  • stomatologia otwarta na potrzeby pacjenta – warto znaleźć również takiego lekarza, któremu nie będzie przeszkadzało, że pacjent słucha muzyki przez słuchawki (to doskonały sposób dla tych, którzy boją się dźwięków towarzyszących pracy urządzeń stomatologicznych) lub ściska w dłoni piłeczkę antystresową. Metody te są proste, skuteczne i możemy zastosować je także w przypadku dzieci.

Skutki zaniechania leczenia stomatologicznego

Dentofobia ma negatywne skutki nie tylko dla wyglądu naszego uzębienia, ale także dla naszego zdrowia, samopoczucia i pewności siebie. Dlaczego? Ponieważ nieleczona próchnica powoduje pojawianie się kolejnych ubytków w zębach, które stają się coraz lepiej widoczne. Cierpi przez to wygląd pacjenta, ale również jego życie towarzyskie i zawodowe – osoba z tym problemem coraz rzadziej się uśmiecha i coraz mniej mówi wiedząc, że w czasie tych czynności ubytki stają się widoczne. Tylko prawidłowe leczenie może zatrzymać rozwój choroby.

Kolejna sprawa to nieprzyjemny zapach z ust towarzyszący próchnicy oraz kamieniowi nazębnemu. Na próżno używamy domowych metod jego maskowania, wydajemy pieniądze na nieskuteczne preparaty mające go usunąć – wciąż jest wyczuwalny, a na dobre usunąć go może wyłącznie odpowiednie leczenie.

Dentofobia może również doprowadzić do poważniejszych problemów – duże ubytki w uzębieniu uniemożliwiają prawidłowe przeżuwanie pokarmów, czego skutkiem mogą być zaburzenia trawienne lub nawet zmiana rysów i proporcji twarzy.

Nowoczesna stomatologia oferuje nam skuteczne i bezbolesne leczenie każdego problemu dotyczącego zębów i jamy ustnej. Dentofobia nie jest już więc żadną wymówką.

Rekomendowane

1 komentarz

  1. Bałem się dentysty, jak byłem mały. Teraz uważam, że zdrowie i spokój ważniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *