Jak zadbać o swój rozwój zawodowy?

Jak zadbać o swój rozwój zawodowy

Rozwój zawodowy definiuje się jako poszerzanie swoich umiejętności w celu odpowiedniego wykonywania swoich zadań i obowiązków na danym stanowisku w pracy. Aczkolwiek pewne umiejętności, które nabywamy podczas szkoleń czy kursów, stają nam się przydatne także w życiu codziennym. Jak więc zadbać o rozwój zawodowy, aby zdobyć wymarzone stanowisko? O tym przeczytacie w naszym artykule!

Jak należy rozumieć rozwój zawodowy?

Zanim skupimy się na formach doskonalenia zawodowego, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czym jest rozwój zawodowy dla każdego człowieka. Przede wszystkim, myśląc o rozwoju, przychodzą nam na myśl liczne szkolenia, kursy potwierdzone certyfikatem, udział w konferencjach czy nawet studia podyplomowe. Pod frazą „rozwój zawodowy”, kryją się też chęci do podnoszenia swoich kompetencji, które mogą przyczynić się do awansu w firmie. W przypadku, gdy chcemy jednak zmienić pracę i wybieramy tę renomowaną na rynku, wówczas niewykluczone, że pracodawca będzie od nas wymagał poświadczenia pewnych umiejętności.

Pod pojęciem rozwoju kryje się tak naprawdę długotrwały proces doskonalenia samego siebie, pozyskiwania wiedzy na liczne tematy czy nawet rozszerzania swoich zainteresowań.

Podnoszenie kompetencji za pomocą szkoleń, udziału w konferencjach

W jaki sposób podnieść swoje kompetencje? Co możemy zrobić, aby nasze CV kierowane do potencjalnego pracodawcy przykuło jego uwagę? Przede wszystkim, im więcej posiadamy dokumentów stwierdzających naszą wiedzę i umiejętności, tym lepiej dla nas. W branży IT, księgowości, gastronomii czy we wszystkich zawodach służby zdrowia – bez względu na zawód, wymaga się stałego rozwoju. W branży IT – najlepiej sprawdzają się warsztaty, szkolenia i kursy z nowych technologii. Jeśli chcemy nauczać w szkole bądź wykładać na uczelni, konieczne jest ukończenie odpowiednich szkół, zdobycie stopnia zawodowego. Obowiązek doszkalania mają także osoby pracujące w firmie w dziale marketingu – zasady, które były przyjęte 10 lat temu, nie sprawdzają się już tak, jak kiedyś.

To, w jakim kierunku chcemy się kształcić, zależy od nas samych, od tego, kim chcemy być i co robić w życiu. Jeśli obecnie wykonywany zawód nas satysfakcjonuje, wówczas jesteśmy dla niego podjąć dodatkowe wyzwania, stawiając głównie na rozwój. Jeśli natomiast praca w danej firmie jest jedynie obciążeniem psychicznym, wówczas powinniśmy skupić się na zmianie przedsiębiorstwa bądź przekwalifikowaniu.

Artykuł powstał we współpracy z https://eventis.pl

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *