Czym jest klasa patronacka i jakie są jej zalety?

Czym jest klasa patronacka i jakie są jej zalety

Współczesny rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, a firmy narzekają na brak rąk do pracy. Co zrobić, żeby szkoły nadążały za tymi zmianami i kształciły kandydatów, którzy już na początku swojej kariery zawodowej posiadają wiedzę i umiejętności poszukiwane przez pracodawców? Odpowiedzią mogą być klasy patronackie. 

Klasa patronacka – co to jest?  

Najprościej mówiąc, klasa patronacka umożliwia efektywne połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Taka klasa powstaje poprzez zawarcie umowy między szkołą a przedsiębiorstwem. W praktyce wygląda to tak: prywatna firma decyduje się objąć patronat nad uczniami technikum lub szkoły zawodowej i oferuje im naukę zawodu. Przedsiębiorstwo wspiera więc proces kształcenia osób, które za chwilę wejdą na rynek pracy. Szkoła jest odpowiedzialna za teoretyczne kształcenie, a firma – za praktyczną naukę zawodu. Tym sposobem młodzi ludzie już na początku swojej kariery mają nie tylko książkową wiedzę, ale też umiejętności pożądane przez pracodawców, do tego znają realia pracy na konkretnym stanowisku. 

Jaka jest rola patrona?

Firma, która zdecyduje się objąć patronat nad klasą, ma za zadanie przygotować uczniów do wykonywania zawodu od strony praktycznej. Przedsiębiorstwo organizuje dla młodych ludzi warsztaty i szkolenia w swojej siedzibie, udostępnia im też maszyny lub inny sprzęt niezbędny do nauki zawodu. Oprócz tego patron często oferuje też stypendia lub inną formę wsparcia, np. funduje podręczniki i inne materiały szkolne. Firma wprowadza młodzież w świat rynku pracy, szkoli i pokazuje, jak wyglądają codzienne obowiązki na konkretnym stanowisku. Co ważne, najzdolniejsi uczniowie często po zakończeniu szkoły rozpoczynają pracę w przedsiębiorstwie, które było patronem ich klasy.

Zalety klas patronackich

Z prowadzenia klas patronackich korzystają wszystkie zaangażowane strony – szkoła, uczniowie i firma. Szkoła dba o wysoką jakość kształcenia – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, a młodzież już na etapie nauki otrzymuje wynagrodzenie, zdobywa cenne doświadczenie i zna realia rynku. Firma z kolei ma dostęp do najlepszych talentów. Do tego szkoli pod własne potrzeby fachowców, którzy już na początku swojej kariery znają przedsiębiorstwo i posiadają szereg umiejętności niezbędnych na dane stanowisko. To oznacza duże oszczędności. Przedsiębiorstwo nie traci czasu na poszukiwanie wykwalifikowanych osób, nie musi też już wprowadzać nowego członka zespołu w życie firmy.

Jak zorganizować klasę patronacką? 

Klasa patronacka może być częścią kształcenia dualnego – systemu, który od lat działa świetnie w Niemczech, a obecnie staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Edunet Poland, centrum kompetencji przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, kompleksowo pomaga firmom zorganizować współpracę z wybraną szkołą i stworzyć odpowiedni program nauczania. Dzięki ekspertom Edunet cały proces tworzenia i prowadzenia klas patronackich jest prosty i płynny, a firmy czerpią z tej kooperacji maksimum korzyści.

Sprawdź pełną ofertę na stronie internetowej: https://edunet-poland.pl/

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *