Jak zostać elektrykiem? Kurs na uprawnienia SEP

Jak zostać elektrykiem Kurs na uprawnienia SEP

Zawód elektryka  jest bardzo popularny i przyszłościowy – zapotrzebowania na światło i prąd na pewno nie zabraknie. Bez większego wysiłku można znaleźć zatrudnienie. W zawodzie elektryka kształcą  szkoły branżowe (zawodowe), technika i  specjalne kursy na uprawnienia SEP. Przekwalifikowanie się na elektryka mogą rozważyć osoby, które nie są zadowolone z pracy w swoim zawodzie.

Odpowiedzialna praca

Praca elektryka wymaga odpowiedzialności.  Błąd może zdrowie lub elektryka oraz osób, dla których naprawia awarię, czy wykonuje podłączenia. Wykonywanie zadań elektryka wymaga odpowiednich uprawnień, które warto zrobić nie tylko dla kolejnej pozycji w CV, ale także dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Kursy dla przyszłych elektryków

Jeżeli ktoś skończył inną szkołę niż w zawodzie elektryka, a chciałby pracować w tej , to  może zdobyć szybko potrzebną, podstawową wiedzę i zdać uprawnienia SEP. Umożliwiają to specjalistyczne kursy  elektryczne organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Kurs trwa kilka godzin, a jego zwieńczeniem jest egzamin ustny. W kursie SEP mogą brać udział osoby dorosłe mające wykształcenie przynajmniej podstawowe. Bywa, że pracodawca, który potrzebuje elektryka z uprawnieniami, opłaca taki kurs grupie pracowników. Uprawnienia elektryczne przyznawane są na okres 5 lat. Po tym czasie uprawnienia trzeba odnowić. Jest to już łatwiejsze, ponieważ zdający ma doświadczenie w zawodzie. Praca osoby po z uprawnieniami elektrycznymi może na eksploatacji lub dozorze instalacji i urządzeń elektrycznych. Wiele Urzędów Pracy rekrutuje osoby chętne na omawiany kurs, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla bezrobotnych, którzy od dłuższego czasu szukają pracy w swoim zawodzie.  Dodatkowa profesja, zwłaszcza taka, na którą jest spore zapotrzebowanie na rynku pracy, zwiększa szansę na znalezienie stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia.

Zakres podstawowych uprawnień SEP

Zadaniem  kursu na uprawnienia SEP jest przekazanie uczestnikom zajęć  specjalistycznej  wiedzy na temat m.in. urządzeń i instalacji elektromagnetycznych o napięciu maksymalnym na poziomie 1 kV, aparatur kontrolno-pomiarowych czy zespołów prądotwórczych o mocy przekraczającej 50 kW. Powyższy zakres wchodzi do kursu G1. Jako G2 oznaczone są szkolenia związane z m.in. z turbinami parowymi oraz wodnymi o mocy przekraczającej 50 kW. G2 obejmuje także urządzenia ratowniczo-gaśniczne, kotły parowe i wodne oraz  gazowe i płynne o mocy większej niż 50 kW.  Z kolei kursy SEP G3 dotyczą urządzeń wykorzystywanych przy produkcji paliw azowych i generatorów gazów, turbin gazowych oraz odbiorników paliw gazowych (przemysłowych) o mocy powyżej 50 kW.

Elektryk bez problemu znajdzie pracę w zakładzie przemysłowym. Po okresie próbnym mają przedłużane umowy.  Wysokość zarobków elektryka zależy od stażu pracy i jej jakości. N a pewno są to godne pieniądze.  Do tego dochodzą też dodatki. Z pewnością warto ukończyć kurs SEP choćby dla niezłych zarobków i stabilnego zatrudnienia.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *