Co można robić po liceum humanistycznym? Studia to nie jedyna opcja

Co można robić po liceum humanistycznym Studia to nie jedyna opcja

Co robić po liceum humanistycznym? To pytanie zadaje sobie wielu absolwentów szkół średnich. Studia o zbliżonym profilu to jednak nie zawsze dobre rozwiązanie. Szczególnie że wymagają one wielu lat ciężkiej nauki, a odsetek bezrobotnych humanistów wciąż jest wysoki. Co wybrać, żeby nie znaleźć się w tej niechlubnej statystyce? Sprawdź w naszym artykule, jakie jeszcze masz możliwości.

Co robić po liceum humanistycznym?

Liceum humanistyczne to wybór wielu młodych osób. Po maturze zazwyczaj postanawiają kontynuować wcześniej wybraną ścieżkę i decydują się na studia o podobnym profilu. Nie da się jednak ukryć, że bezrobocie osób po kulturoznawstwie, socjologii, filozofii czy historii nie jest małe. Nadwyżka humanistów na rynku pracy wiąże się z bardzo dużą konkurencją. W związku z tym część absolwentów musi rozważyć przekwalifikowanie się na inne, bardziej rozchwytywane profesje. Co robić po liceum humanistycznym, aby uniknąć problemów ze znalezieniem zatrudnienia? Dobrym pomysłem mogą być szkoły policealne

Szkoła policealna po liceum humanistycznym – czy warto?

Szkoła policealna to placówka przeznaczona dla absolwentów liceów oraz techników. Umożliwia ona zdobycie pewnego zawodu w maksymalnie dwa i pół roku. Co więcej, mogą do niej uczęszczać również te osoby, którym nie powiodło się na maturze – podczas rekrutacji pod uwagę brane jest jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. W placówkach z uprawnieniami szkół publicznych, czyli wszystkich pod szyldem GoWork.pl, słuchacze otrzymują legitymacje uprawniającą ich do korzystania ze zniżek m.in. na komunikację miejską i kolej, a także kina, teatry czy muzea. Ogromnym plusem jest również fakt, że wiele kierunków w szkołach policealnych jest zupełnie darmowa – nie obowiązują opłaty za czesne i wpisowe. Słuchacze nie ponoszą również kosztów za sesję egzaminacyjną, egzaminy w terminach poprawkowych, a także usługi takie jak wydanie odpisu arkusza ocen, zmianę kierunku kształcenia, korespondencję czy czynności wymagające weryfikacji dokumentów. 

Jaki kierunek w szkole policealnej wybrać?

Jednymi z najpopularniejszych kierunków w szkołach policealnych są asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik masażysta oraz opiekun medyczny. Warto pamiętać, że nie wszyscy absolwenci szkół policealnych, którzy dziś pracują w gabinetach dentystycznych oraz salonach masażu, w liceum uczęszczali do klas biologiczno-chemicznych. Naukę na kierunkach związanych z medycyną, bardzo często rozpoczynają również humaniści, którym zależy na zdobyciu pewnego i dobrze płatnego zawodu. Średni personel ochrony zdrowia jest potrzebny nie tylko w kraju, ale również za granicą, gdzie zarobki są o wiele większe. Absolwenci szkół policealnych nie muszą zatem ograniczać się do Polski, ale szukać ofert pracy w krajkach Europy Zachodniej i Północnej: Niemczech, Francji, Holandii, Szwecji, Norwegii czy Danii.

Co można robić po liceum humanistycznym? Inne możliwości

Osoby, które nie chcą kontynuować nauki na studiach lub w szkole policealnej, mają do wyboru kilka innych opcji. Jedną z nich jest znalezienie stażu lub praktyk. Wielu pracodawców chętnie daje szansę młodym ludziom bez doświadczenia, którzy chcą się rozwijać w konkretnej dziedzinie. Warto zatem napisać CV oraz list motywacyjny i rozsyłać je do firm. Stażyści i praktykanci za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, zatem to doskonała okazja, aby połączyć możliwość zarobku i zdobycia bezcennego doświadczenia.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *