Kreatywne wspomaganie rozwoju dziecka

Kreatywne wspomaganie rozwoju dziecka

Kiedy rodzi się dziecko jest maleńkie i nieporadne. Potrzebuje opieki i miłości przez całą dobę. Już w ciągu pierwszego roku życia uczy się przewracać na bok, leżeć na brzuszku, siedzieć, stać, raczkować.  Sporo niemowląt zaczyna chodzić w okolicach pierwszych urodzin. W pierwszym roku życia dziecko robi olbrzymie postępy w rozwoju mowy – od gaworzenia do sylab, które niekiedy składają się w słowa: mama, tata, baba, pa. Rozwój dziecka można kreatywnie wspierać już od pierwszych dni życia.

Wspieranie rozwoju dziecka

Dla maleńkiego dziecka najważniejsza jest obecność rodziców, przytulanie, kołysanie,  kontakt skóra do skóry. Niezwykle istotne w kreatywnym wspieraniu rozwoju dziecka jest karmienie piersią przez minimum pół roku. Badania naukowe potwierdzają, że karmienie piersią korzystnie działa na intelektualny i emocjonalny rozwój maleństwa. Zabawki wspierające rozwój niemowlęcia to: mata edukacyjna, grzechotki, materiałowe książeczki, zawieszki na wózek, karuzele nad łóżeczko. Niemowlę nie potrzebuje drogich zabawek. O wiele ważniejsze jest spędzanie czasu z rodzicami, bezwarunkowa miłość i akceptacja. Mówiąc do dziecka, śpiewając, chowając się za pieluszkę, wykonując masaże, dajemy maleństwu wystarczającą ilość bodźców. Dzieci otoczone miłością i czułością szybciej zdobywają nowe umiejętności. Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka to także noszenie na rękach i kołysanie, ponieważ rozwijają zmysł równowagi, tak istotny przy nauce siadania. Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka to także reagowanie na każdy płacz. Jest to ważne z punktu widzenia poczucia bezpieczeństwa dziecka i jego pewności, że na rodzicach może zawsze polegać.

Zachęcanie do ruchu i eksperymentów

Rodziców nieraz przeraża, że samodzielność małego dziecka oznacza bałagan w domu. Mały człowiek uczy się poprzez doświadczenie. Zanim nauczy się pić z kubeczka, czy zje łyżeczką zupkę, część wyleje na podłogę i ubranko. W ten sposób nabiera doświadczenia, staje się sprytniejsze i mądrzejsze. Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka to pozwalanie dziecku na eksperymenty. Granicą jest fizyczne bezpieczeństwo dziecka. Dom trzeba przygotować na raczkujące dziecko – zakryć ostre kanty, schować przedłużacze, posuwać z zasięgu rączek bobasa wszystkie ostre i małe przedmioty. Zachęcanie do ruchu i poznawania świata to podstawa rozwoju pociechy.

Jak dziecko poznaje świat?

Badanie świata przez maluszka odbywa się wszystkimi zmysłami: gdy patrzy, dotyka, rusza się, manipuluje przedmiotami, eksperymentuje.  Jest wiele zabaw angażujących wszystkie zmysły: robienie baniek, witanie przyrody i szukanie jej skarbów, szukanie zabawek, czy mamy. W kreatywnym wspieraniu rozwoju doskonale bawi się dziecko z rodzicami.

Najintensywniejszy  rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy przypada do 6 roku życia. Bardzo ważne jest posłanie dziecka do przedszkola w wieku 3 lat, ponieważ następuje uspołecznienie dziecka i nauka samodzielności  razem z innymi dziećmi. Od pierwszych chwil życia warto maluszkowi czytać książeczki przynajmniej raz dziennie.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *