Psychoterapeuta a psycholog – na czym polega istotna różnica?

Psychoterapeuta a psycholog - na czym polega istotna różnica

Zastanawiacie się czym różni się psychoterapeuta od psychologa? Poniższy artykuł pomoże wam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dbanie o swój dobrostan psychiczny to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Warto o tym pamiętać, a w momentach, gdy doświadcza się kryzysów i spadków nastroju, korzystać z pomocy specjalistów. To może być psycholog lub psychoterapeuta. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma specjalistami? Kiedy wybrać się do psychologa, a kiedy podjąć terapię u psychoterapeuty? Poniżej wyjaśniamy wątpliwości.

Psychoterapeuta a psycholog

Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Warto wiedzieć, że zdobycie zawodu psychoterapeuty łączy się z koniecznością ukończenia całościowego szkolenia z psychoterapii. Często na te studia podyplomowe, które z reguły trwają 4 lata, rzeczywiście wybierają się psycholodzy. Mogą je podjąć jednak również inni specjaliści. Na przykład lekarze psychiatrzy, pedagodzy, filozofowie, lekarze innych specjalizacji. Z reguły na studia z psychoterapii wybierają się jednak właśnie psychologowie lub wspominani lekarze. Aby zostać psychologiem trzeba ukończyć 5 – letnie studia magisterskie, które są studiami jednolitymi. Zawód psychoterapeuty uzyskuje się natomiast po dodatkowym szkoleniu, które tak jak wspominano powyżej, trwa co najmniej 4 lata. Zarówno psychoterapeuta, jak i psycholog, to zawody zaufania publicznego. Oznacza to, że trzeba nieustannie dbać o podnoszenie własnych kwalifikacji zawodowych, uaktualnianie wiedzy, tak by dostarczać pomoc na najwyższym poziomie.

Kiedy do psychoterapeuty

Chociaż psychoterapeuta a psycholog to niedokładnie to samo, te zawody mają jednak bardzo wiele zbieżności. W obydwu potrzebna jest odpowiednia diagnoza, dzięki której pacjentowi może być udzielona konkretna pomoc. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy psycholog pracuje klinicznie. Ta dziedzina wiedzy pozwala też na pracę na przykład w branży szkoleniowej, w biznesie, w reklamie. Psychoterapeuci pracuję natomiast stricte z osobami, które doświadczają kryzysów i problemów w życiu emocjonalnym, osobistym. To też praca z ludźmi zaburzonymi psychicznie, którzy chorują na choroby psychiczne. Prowadzą terapię w określonym nurcie. Obecnie najpopularniejsza jest poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna. Psychoterapeuta a psycholog to nie to samo, jednak często jedna osoba zajmuje się tymi dwiema profesjonalnymi gałęziami związanymi z pomocą ludziom.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *