Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? 6 prostych porad

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy 6 prostych porad

Stres w pracy lub wynikający z pracy może bardzo uprzykrzyć nam życie. Silne długotrwałe napięcie wywiera swój wpływ i piętno na naszym samopoczuciu, nastroju, ale ma także wpływ na zdrowie oraz relacje z bliskimi. W skrajnych przypadkach może być przyczyną wypalenia zawodowego lub nawet stanów depresyjnych, kiedy napięcie z pracy przynosimy do domu. Oto sześć obszarów, w których możemy aktywnie wpływać na ułatwienie funkcjonowania w pracy i poradzić sobie ze stresem jaki ona nam przynosi.

Wyznacz granice

Pierwszy krok to nauczyć się oddzielać życie prywatne od spraw zawodowych. Czasami specyfika pracy na to nie do końca pozwala, ale to od nas zależy jak często (w jakim zakresie czasowym) będziemy „głową” w pracy, a ile będziemy od niej odpoczywać – znaczy nie myśleć o pracy! Warto ustalić sobie zakres czasowy – najlepiej sztywnych ram – wobec których realizowane są obowiązki zawodowe, np. nie więcej niż godzinę dziennie w domu, w określonej przestrzeni, później wyłączam telefon i skupiam się na sobie i bliskich. 

Dbaj o urlop i zdrowie

Regularny urlop to konieczność. W wirze codziennych spraw i obowiązków, często napędzani własnymi nieuświadomionymi schematami działania, brniemy niemalże do oporu w obowiązki. Często krańcem sił i heroicznym wysiłkiem narażamy swoje zdrowie. Zmęczeni i sfrustrowani rezygnujemy z siebie coraz bardziej, nie mając czasu i ochoty na „aktywny” zdrowy wypoczynek oraz zajmowanie się relacjami. To nie czarny scenariusz, tylko często szara codzienność, która bywa przyczynkiem wielu życiowych kryzysów. Jeśli czujemy się zmęczeni, walczmy o urlop, jak czujemy się chory walczmy o zdrowie!

Dbaj o higienę pracy

Jeśli już jesteśmy w pracy, planujmy ją z rozmysłem. Może być tak, że w danym momencie tego nie odczuwamy – bo jesteśmy zasilany adrenaliną i działaniem. Prawdopodobnie możemy pracować długo bez przerwy, ale i tak później to odczujemy. Korzystajmy z przerw, pozwólmy sobie się odprężyć. Czasami pod pretekstem spaceru po kubek kawy, dobrze jest przewietrzyć umysł i rozprostować ciało. Pomocne mogą się okazać techniki oddechowe i praca z ciałem z obszaru relaksacji i techniki zarządzania emocjami mindfulness.

Otwarcie komunikuj

Starajmy się być asertywni wobec przełożonych i współpracowników. Bardzo wiele napięcia i stresu w pracy związanego jest z funkcjonowaniem w relacjach i wykonywaniem obowiązków ze współpracownikami. Nadmierne podporządkowanie i próba spełniania oczekiwań innych często jest również postrzegana przez nas jako „wyrabianiem się z obowiązków”. Czasami sami bierzemy na siebie za dużo nawet nie widząc, że inni wcale od nas tak wiele nie oczekują. Z drugiej strony, kiedy tak rzeczywiście jest, nauczmy się mówić „nie”, gdy widzimy, że jesteśmy nadmiernie eksploatowani. Im wcześniej zaczniemy stawiać granice w pracy tym większa szansa, że nie doświadczymy trudnych emocjonalnie konfliktów.

Zadbaj o swoje potrzeby poza pracą

Wsłuchujmy się w swoje potrzeby: jeśli jest coś co lubimy robić (hobby, sport, inna aktywność) starajmy się znaleźć przestrzeń na to w swoim życiu na co dzień. Każdy potrzebuje konstruktywnej odskoczni od trudów codziennego życia. Starajmy się jak tylko to możliwe podejmować takie działania, które pozwolą rozładować stres, ale też „naładować” baterie na kolejne dni. Warto też wciągać swoich najbliższych w niektóre działania, tak aby jednocześnie dzielić przyjemności z najbliższymi.

Pomoc specjalisty

Jeśli jednak czujemy, że nadal nie radzimy sobie ze stresem w pracy mimo zaproponowanych porad, warto wówczas udać się do psychoterapeuty – obecnie, wielu specjalistów prowadzi także sesje online. Dzięki zdiagnozowaniu prawdziwych przyczyn stresu, zdobędziemy skuteczne techniki, które pozwolą nad nim zapanować.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *