Jak rozpoznać wampira energetycznego? Jak odciąć się od wykańczającej relacji?

Jak rozpoznać wampira energetycznego Jak odciąć się od wykańczającej relacji

Masz w swoim otoczeniu osobę, która dosłownie wysysa z Ciebie energię i chęci do życia? Uważaj, bo może to być wampir energetyczny, którego działanie może okazać się dla Ciebie bardzo niekorzystne. Jak rozpoznać wampira emocjonalnego i jak radzić sobie w kontaktach z nim?

Wampir energetyczny – kim jest i jak go rozpoznać?

Choć określenie „wampir” kojarzy się o wiele bardziej z fantastyką czy horrorami, obecnie również w obszarze psychologii możemy się na nie natknąć. Kim więc jest wspomniany wampir energetyczny? To osoba, która swoim zachowaniem, manipulacją i egocentryzmem skutecznie pozbawia osoby w swoim otoczeniu chęci do życia i działania. Po spotkaniu z taką osobą możesz czuć nawet zmęczenie psychiczne czy dolegliwości w postaci bólu głowy, nie mówiąc już o wyczerpaniu psychicznym.

Wampiry mogą działać świadomie bądź nieświadomie. Są świetnymi manipulatorami, wykorzystują ludzi do osiągania własnych celów, wymagają wyłącznej i stałej uwagi, wciąż potrzebują, by je pocieszać i zapewniać o ich świetności. Uważają, że cały świat sprzysiągł się przeciwko nim, robią z siebie wieczne ofiary i wszczynają konflikty, doszukując się działań przeciwko nim. By skutecznie uporać się z takimi zachowaniami, warto zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie psychoterapia Warszawa Mokotów. Niewielu wampirów jednak się na taką decyzję zdobywa.

Wampiry energetyczne możesz rozpoznać także dzięki takim cechom i zachowaniom:

  • Nigdy nie biorą odpowiedzialności na siebie. To prawdziwi mistrzowie umywania rąk i zrzucania winy na inne osoby. Właśnie przez tę cechę bardzo często czujemy przygnębienie i brak energii po rozmowie z wampirem.
  • Zawsze mają najgorzej lub najlepiej. O co chodzi? Otóż gdy zwierzamy się wampirowi z jakiejś przykrej sytuacji, możemy być pewni, że wykorzysta to, by żalić się, że on miał sytuację tysiąc razy gorszą. Podobnie w przypadku pozytywnych emocji – jego uczucia zawsze muszą być na wierzchu.
  • Nie znoszą sprzeciwu. Gdy tylko nie zgodzisz się z tym, co mówi wampir, prawdopodobnie zdenerwuje się i będzie przekonywał Cię i stosował manipulację. Wampiry też często lubią robić z siebie ofiarę, na którą spadły wszystkie nieszczęścia świata.
  • Są skupieni wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Otoczenie jest dla nich tylko narzędziem do osiągania swoich celów. Lubią mieszać, wszczynać intrygi i przerysowywać konflikty.

Rodzaje wampiryzmu energetycznego

Psychologowie wyróżniają kilka rodzajów wampiryzmu energetycznego:

  • Histrioniczny – uważa się za osobę idealną o szlachetnych pobudkach. Zależy mu jedynie na popularności i dobrym imieniu. Gdy ktoś zakwestionuje jego motywację, jest w stanie dopuścić się agresji słownej i fizycznej.
  • Paranoiczny – uważa, że dostrzega w życiu to, czego inni nie widzą. Kieruje się określonymi zasadami i wymaga tego od innych.
  • Obsesyjno-kompulsyjny – w jego życiu najważniejsza jest kontrola. Czuje wielką potrzebę wyrażania własnego zdania, mimo faktu, że może nią kogoś skrzywdzić.
  • Narcyz – skoncentrowany jedynie na sobie, kocha tylko siebie i nie uznaje sprzeciwu. Uważa, że zasługuje na wyjątkowe traktowanie.
  • Borderline – ma zmienne nastroje, stosuje manipulacje, by zatrzymać ofiary przy sobie. Chce za wszelką cenę być w centrum uwagi.

Jak widać, bycie wampirem energetycznym często wiąże się z różnymi zaburzeniami osobowości. Skutecznym działaniem w walce z nimi są konsultacje psychologiczne, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Jak radzić sobie z wampirem emocjonalnym? Jak wydostać się z takiej relacji?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu jak najszybsze zakończenie relacji z wampirem energetycznym. Nie zawsze jednak możemy sobie na taki ruch pozwolić z różnych przyczyn. Wówczas warto spróbować następujących rozwiązań:

  • Ograniczaj kontakty do minimum. Jeśli już musisz spotkać się z wampirem, unikaj długiego kontaktu wzrokowego, a najlepiej spotykaj się z nim w większej grupie. Wówczas jego „siła” będzie o wiele mniejsza.
  • Bądź asertywny i nie utwierdzaj go w jego przekonaniach. Odmawianie i nieprzyznawanie racji może odstraszyć wampira.
  • Nie angażuj się w jego sprawy. Nie warto także, byś brał udział w jego konfliktach z innymi osobami. To pomoże chronić Twój komfort psychiczny.
  • Zachowaj dystans emocjonalny i jasno wyznaczaj granice.

Przebywanie w otoczeniu wampira emocjonalnego może być naprawdę trudne i wyczerpujące. Warto zdać sobie sprawę z tego, że dana osoba jest dla nas toksyczna, i zatroszczyć się o własny spokój, komfort i psychikę.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *