Zalety i wady pracy zdalnej. Zgadzasz się?

Zalety i wady pracy zdalnej. Zgadzasz się

Chociaż niektórzy pracę zdalną wykonywali już przed pandemią koronawirusa, to mimo wszystko jej wybuch przyczynił się do rozpowszechnienia tej formy pełnienia obowiązków zawodowych. Dziś wiele przedsiębiorstw funkcjonuje w ten sposób – zatrudniając pracowników wykonujących swoją pracę ze swojego domowego komputera. Czy to pozytywny trend? A może wręcz przeciwnie?

Co jest zaletą pracy zdalnej?

Dla wielu osób utrudnieniem w pełnieniu codziennych obowiązków są niedogodne połączenia i rozkłady środków komunikacji miejskiej. Ten, kto nie posiada samochodu, a po drodze musi jeszcze się przesiadać, wychodzi do pracy dużo wcześniej przed jej rozpoczęciem, wraca późno do domu, a co więcej, przeznacza sporo pieniędzy na dojazdy. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w miejscu zamieszkania eliminuje te problemy. Ponadto to dobre rozwiązanie  również ze względów ekologicznych. Mniej osób korzysta wówczas z samochodu, ogranicza się więc produkcję szkodliwych spalin.

Co jest wadą pracy zdalnej?

Kiedy pracownicy nie spotykają się w biurze i nie mają możliwości wymiany swoich myśli, spostrzeżeń oraz uwag poprzez rozmowę, relacje między nimi ulegają ochłodzeniu. Brak kontaktu z ludźmi może skutkować natomiast obniżeniem nastroju, pojawianiem się lęków i fobii społecznych, zahamowaniem rozwoju umiejętności interpersonalnych. Co więcej, wykonując zawodowe obowiązki w domu, ma się wrażenie, że nieustannie jest się w pracy. Biurko, stół czy kanapa zamiast z odpoczynkiem i miłym spędzaniem czasu zaczynają kojarzyć się wówczas przede wszystkim ze sprawami służbowymi, co czasami nie pozwala w pełni się zrelaksować.

Jak wiele innych zjawisk, również zyskująca na popularności praca zdalna ma swoje zalety i wady. Z tego względu istnieje grono jej zwolenników, jak i przeciwników, którzy wzajemnie wymieniają się argumentami. A Ty do której grupy się zaliczasz?

Chcesz przeczytać więcej podobnych wpisów? Zapraszamy na portal z nowinkami internetowymi.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *