Jeśli interesuje Cię numizmatyka i chcesz zając się kolekcjonowaniem monet, powinieneś opanować podstawowe zasady, za pomocą których hobbiści rozróżniają formy kolekcjonerskie oraz wyroby bulionowe.
W praktyce kluczowe znaczenie ma wygląd monety oraz jej wartość. Unikatowe wyroby są doskonałym uzupełnieniem każdej numizmatycznej kolekcji, dlatego są tak pożądane i poszukiwane przez wszystkich hobbystów.
Rodzaje rzadkich monet
Wielbiciele numizmatyki mają nierzadko w swoich kolekcjach wyroby, które zostały wybite z okazji specjalnych wydarzeń historycznych. Wiele z nich ma oryginalne kształty i zdobienia. Na stronie internetowej Skarbnicy Narodowej znaleźć można monetę, której przestrzenna forma przypomina model Księżyca. Znajduje się w niej także prawdziwy kamień, wkomponowany w miejscu lądowania statku Apollo 11. Srebrne monety nierzadko wypuszczane są w ramach limitowanych edycji. Są to niezwykłe rzadkie okazy, dzięki czemu ich wartość jest znacznie wyższa niż w przypadku standardowych modeli, znajdujących się w powszechnym obiegu. Podstawowa charakterystyka srebrnych monet obejmuje m.in.:
- awers,
- rewers,
- otok,
- pole,
- rant,
- legendę,
- egzergę.
Nietypowe okazy
Jednym z najbardziej pożądanych przez numizmatyków modeli jest Flowing Hair Dollar. Moneta została wybita na przełomie lat 1794–1795, a jej wartość szacuje się na około 21 milionów złotych.
Innym nietypowym okazem jest Gold Maple Leaf. Kanadyjska moneta została wybita w 2007 roku. Jej średnica ma ponad pięćdziesiąt centymetrów. Gold Maple Leaf to najcięższa moneta na świecie – waży aż 100 kilogramów. Została zaprojektowana przez członków Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Jej wartość szacowana jest na około 4 miliony dolarów.
Podwójny floren Edwarda III to jedna z najbardziej unikatowych monet. Zachowały się bowiem jedynie trzy egzemplarze tego wyrobu. Król Anglii przez długi czas dążył do tego, by brytyjski środek płatniczy honorowany był również w innych krajach Europy. Jego plan jednak nie powiódł się. Wartość florenu szacowana jest obecnie na około siedem milionów dolarów.
Jedna z najpiękniejszych monet została stworzona przez Amerykanina o irlandzkich korzeniach – Augustusa Saint-Gaudensa. Dolar był nie tylko oryginalny, ale i trudny do wybicia, przez co nie trafił do powszechnego obiegu. Do dzisiaj zachowały się jednak jego pojedyncze egzemplarze. Złoty dolar z 1922 roku można kupić za około 7 milionów dolarów.
Eagle to pierwsza amerykańska złota moneta, wyemitowana w 1795 roku. Wyrób miał średnicę 27 mm, a próba zawierała 0,4838 oz prawdziwego złota. Na awersie monety został umieszczony kobiecy profil LIBERTY, będący symbolem zwycięstwa oraz wolności. Dziesięciodolarówka została zaprojektowana przez Christiana Gobrechta, grawera mennicy US Mint.
Najbardziej unikatowe monety są niezwykle cenne. Ich wartości nie można jednak przeliczać na złotówki, bowiem kryje się w nich unikalna historia i kunszt twórcy. Numizmaty są jak niewielkie dzieła sztuki, dlatego ich kolekcjonowanie to tak fascynujące zajęcie.