Chociaż niektórzy pracę zdalną wykonywali już przed pandemią koronawirusa, to mimo wszystko jej wybuch przyczynił się do rozpowszechnienia tej formy pełnienia obowiązków zawodowych. Dziś wiele przedsiębiorstw funkcjonuje w ten sposób – zatrudniając pracowników wykonujących swoją pracę ze swojego domowego komputera. Czy to pozytywny trend? A może wręcz przeciwnie?
Co jest zaletą pracy zdalnej?
Dla wielu osób utrudnieniem w pełnieniu codziennych obowiązków są niedogodne połączenia i rozkłady środków komunikacji miejskiej. Ten, kto nie posiada samochodu, a po drodze musi jeszcze się przesiadać, wychodzi do pracy dużo wcześniej przed jej rozpoczęciem, wraca późno do domu, a co więcej, przeznacza sporo pieniędzy na dojazdy. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w miejscu zamieszkania eliminuje te problemy. Ponadto to dobre rozwiązanie również ze względów ekologicznych. Mniej osób korzysta wówczas z samochodu, ogranicza się więc produkcję szkodliwych spalin.
Co jest wadą pracy zdalnej?
Kiedy pracownicy nie spotykają się w biurze i nie mają możliwości wymiany swoich myśli, spostrzeżeń oraz uwag poprzez rozmowę, relacje między nimi ulegają ochłodzeniu. Brak kontaktu z ludźmi może skutkować natomiast obniżeniem nastroju, pojawianiem się lęków i fobii społecznych, zahamowaniem rozwoju umiejętności interpersonalnych. Co więcej, wykonując zawodowe obowiązki w domu, ma się wrażenie, że nieustannie jest się w pracy. Biurko, stół czy kanapa zamiast z odpoczynkiem i miłym spędzaniem czasu zaczynają kojarzyć się wówczas przede wszystkim ze sprawami służbowymi, co czasami nie pozwala w pełni się zrelaksować.
Jak wiele innych zjawisk, również zyskująca na popularności praca zdalna ma swoje zalety i wady. Z tego względu istnieje grono jej zwolenników, jak i przeciwników, którzy wzajemnie wymieniają się argumentami. A Ty do której grupy się zaliczasz?
Chcesz przeczytać więcej podobnych wpisów? Zapraszamy na portal z nowinkami internetowymi.