Jak wybrać kurs programowania dla dzieci?

Jak wybrać kurs programowania dla dzieci

Programiści to obecnie jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów na rynku. Poza tym cyfryzacja i automatyzacja życia codziennego sprawiają, że popyt na tego typu usługi nieustannie rośnie. W rezultacie, rodzice zapisują swoje dzieci na kursy programowania już od najmłodszych lat. Jak dobrze wybrać kurs programowania dla dzieci, dowiesz się w tym artykule.

Programowanie dla dzieci – od czego zacząć? 

Dziecko, które pragnie nauczyć się programowania, będzie miało inną motywację niż to, które w ogóle o nauce programowania nie myśli. Pierwsze z nich zdecyduje się na naukę programowania bardziej skomlikowanych tematów, wybranego języka, algorytmów, samodzielnego rozwiązywania problemów i tworzenia stron internetowych.  Dziecko, które nie jest pewne, czy chce się uczyć programowania, warto zachęcać do rozwoju w tej dziedzinie, proponując mu własne gry uczące programowania. Mogą one zwiększyć zdolność logicznego myślenia, co przekłada się na naukę kodowania. Kodowanie uważa się za trudną umiejętność, która skierowane jest w stronę osób o typowo matematycznym i analitycznym umyśle. Czy dziecko powinno mieć dobre oceny z matematyki, aby kurs programowania dla dzieci rzeczywiście był adekwatnym pomysłem? Dość istotna jest zdolność logicznego myślenia. Kodowanie potrzebuje przede wszystkim dążenia do ich samodzielnego rozwiązywania i analizy problemów. Nauka poszczególnych zleceń na pamięć nie gra większej roli, gdy dziecko nie ma w sobie żyłki ciekawości i nie analizuje przeszkód, na które natrafiają. 

Nauka programowania – dla jakiego dziecka?

Opanowanie konkretnych języków zakresu programowania opiera się na chęci do nauki oraz dociekliwości. Gdy maluch wykazuje te cechy, warto rozważyć zapisanie go na kurs. Obecnie już przedszkolaki mają tendencję do zainteresowania techniką i rozwiązaniami cyfrowymi. Często prześcigają pod tym względem swoich rodziców i dziadków. Warto więc zaobserwować tę naturalną ciekawość, zwrócić uwagę, czy dziecko lubi łamigłówki i gry logiczne, interesuje się, w jaki sposób działają jego ulubione gry oraz aplikacje. Wtedy, w miejsce podsunięcia tableta (który ma zająć czas), dobrym rozwiązaniem będzie informatyka dla dzieci. Zajęcia programowania pozwolą dziecku odkryć naturalne predyspozycje i rozwijać zainteresowania.

Wybór właściwego języka dla dzieci jest bardzo ważny w momencie rozpoczęcia ich przygody z programowaniem. Wysoki poziom ciekawości, jaki wzbudzi dany kurs programowania online, może zdecydować o postępach w nauce. Ważną funcję gra kolorowy i angażujący obraz gry, informacje przekazywane w prosty sposób, znajomość trendów w rozgrywkach i oczywiście wysokiej jakości wiedza przekazywania dzieciom. Dlatego jest to dobry wybór, aby wzmocnić rozwój dzieci w każdym wieku.

Czy zacząć od nauki programowania?

Podczas zajęć dzieci przyswajają umiejętności matematyczne, które przydają się na późniejszych etapach nauki kodowania. Analiza informacji, porządkowanie oraz rozpoznawanie wzorów to umiejętności, bez których trudno byłoby opanować algorytmy i konkretny język programowania i tajniki programowania. Łącząc naukę i zabawę zajęcia dla dzieci z programowania przestają być obowiązkiem w planie dnia małego ucznia. Liczne warsztaty, kursy i kółka zainteresowań po szkole cz€sto sprawiają, że dzieci są przeciążone nadmiarem obowiązków. Warto więc wybierać kursy z programowania, które nasze dziecko nie będzie traktować tak samo, jak innych zajęć pozalekcyjnych. Nauka kodowania i programowanie dla dzieci może być zabawą i przyjemnością. 

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *