Jak pomóc ludziom w zaakceptowaniu diagnozy choroby psychicznej?

Jak pomóc ludziom w zaakceptowaniu diagnozy choroby psychicznej

Przyjęcie diagnozy to jedno z najtrudniejszych doświadczeń dla osób żyjących z chorobą psychiczną (a także ich opiekunów). Te bowiem często ignorują, minimalizują, odrzucają lub odmawiają zaakceptowania swoich diagnoz, głównie z powodu napiętnowania otaczającego schorzenia psychiczne. Może to finalnie prowadzić do opóźnienia leczenia.

Używaj empatii i współczucia

Jest kilka rzeczy, które opiekunowie i świadczeniodawcy mogą zrobić, aby zmniejszyć stygmatyzację i pomóc osobom z chorobami psychicznymi zaakceptować ich diagnozy i leczenie, którego potrzebują. Zacznijmy od terapeutów.

Terapeuta jest zwykle pierwszą osobą, która stawia diagnozę. Czasami mogą to zrobić szybko, a nawet nieczule, biorąc pod uwagę, jak szokująca i nieprzyjemna może być ta wiadomość. Wiele badań pokazuje, że pracownicy służby zdrowia mogą stygmatyzować swoich pacjentów, w tym wyrażać negatywne postawy podczas omawiania prognozy stanu danej osoby.

Pacjent chętniej zaakceptuje diagnozę, jeśli postawisz ją empatycznie. Na przykład możesz osiągnąć bardziej pozytywny wynik, mówiąc im, że choć może to wydawać się przerażające, będziesz pracować z nimi, aby zmniejszyć objawy i poprawić jakość ich życia.

Przekazuj pełne nadziei wiadomości

Stygmatyzowanie może przyczynić się do poglądu, że poważna choroba psychiczna (SMI) to „wyrok śmierci”. Oczywiście może to być przygniatające dla pacjenta. Tak więc, chociaż ważne jest, aby podać realistyczne prognozy, powinieneś również zapewnić pacjentowi nadzieję. Możesz to zrobić, mówiąc pacjentom, że powrót do zdrowia jest możliwy. Podanie wiarygodnych przykładów osób żyjących z SMI również może pomóc.

Walka z piętnem społecznym

Jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz pomóc swoim pacjentom zaakceptować diagnozę, jest przeciwdziałanie piętnowaniu, które pacjenci mogli zinternalizować. Możesz to zrobić, obalając mity, dostarczając pacjentowi faktów i ułatwiając mu edukację w zakresie zdrowia psychicznego.

Teraz przejdźmy do perspektywy partnera osoby z problemami psychicznymi.

Zaakceptuj diagnozę

Partnerzy mogą również mieć trudności z zaakceptowaniem diagnozy. Jeśli tak jest, powinieneś unikać krzywdzących stwierdzeń wobec bliskich, takich jak „Miałem dla wobec ciebie inne oczekiwania”. Może to być bardzo szkodliwe dla ukochanej osoby i sprawić, że poczuje się jak rozczarowanie dla swojej rodziny.

Pomocne może być dowiedzenie się więcej o stanie bliskiej osoby i rozmowa z kimś, kto również doświadczył choroby psychicznej. Oczywiście w tym przypadku terapeuta może być również cennym zasobem.

Nie wymuszaj leczenia

Partnerzy mogą i powinni zachęcać ukochaną osobę do szukania leczenia — ale ostatecznie decyzja należy do pacjenta. Grożenie wymuszeniem leczenia może spowodować złość ukochanej osoby i może znacznie nadwerężyć związek. Jeśli taka osoba wycofuje się i izoluje, pomoc może być jeszcze trudniejsza.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – hh24.pl

Podsumowanie

Pomoc w akceptacji diagnozy choroby psychicznej będzie tym bardziej istotna, że informacja ta dla pacjenta musi być drastyczna. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej zmienić. Konieczne będzie obopólne wsparcie i psychoterapia online oferowana przez dedykowane aplikacje.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *