Wybór plecaka szkolnego dla dziewczynki może być skomplikowany dla rodziców. Zwłaszcza kiedy dziecko idzie pierwszy raz do szkoły. Plecak powinien być bezpieczny, funkcjonalny, a także podobać się dziecku. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie plecaki wybierają dziewczynki?
Dla uczennic szkół podstawowych najlepszym wyborem jest tornister, czyli torba w kształcie prostokąta. Jego główną zaletą jest sztywny stelaż, który pozwala zachować określony kształt. Dzięki temu obciążenie rozkłada się równomiernie na całe plecy. Taka konstrukcja, nawet przy dużym obciążeniu torby, uchroni przed skrzywieniem kręgosłupa.
W większości plecaków kształt zależy bezpośrednio od tego, co znajduje się w środku. Czasami rogi podręczników w twardej oprawie mogą wybrzuszać się i wywierać nacisk na plecy. Nie zawsze możliwe jest równomierne rozłożenie obciążenia kręgosłupa. Mimo tych wad plecaki mają wiele pozytywnych cech. Są wygodne dzięki regulowanym paskom na ramię, które są dopasowywane do wzrostu dziecka. Jeśli plecak jest odpowiednio obciążony, to dzięki lekkiemu cofnięciu ramion pozwala na ich wyprostowanie i poprawę postawy ucznia. Plecak dla dziewczynek odróżnia się najczęściej designem. Często są ozdobione nietypowymi nadrukami, nawiązującymi do postaci z kreskówek lub bohaterów filmów dla dzieci.
Plecak dla dziewczynki – jak wygląda?
Plecaki dla dziewczynek z ortopedycznym oparciem cieszą się dużą popularnością wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym. Tylna część ma cechy anatomiczne. Na przykład na plecach plecaka wszyte są miękkie podkładki, dzięki czemu obciążenie na plecach rozkłada się bardziej równomiernie. Dzięki temu kręgosłup będzie chroniony przed skrzywieniem i drobnymi urazami.
Wysokiej jakości plecaki wykonane są z oddychających materiałów, dzięki czemu plecy dziecka się nie pocą. Na plecaku, w miejscu, w którym zetknie się z lędźwiową, powinna znajdować się podkładka. Pozwala to na usunięcie nadmiernego obciążenia z dolnej części pleców.
Aby wybrać wygodny tornister dla dziewczynki uczącej się w szkole podstawowej, należy wziąć pod uwagę szereg parametrów. Waga to jeden z głównych parametrów przy wyborze plecaka. W przypadku klas 1-4 pusta torba na ramię powinna mieć masę nie większą niż 700 gramów.
Jeśli chodzi o uczniów gimnazjów i liceów, ten parametr nie powinien przekraczać jednego kilograma. Oczywiście dla dzieci im lżejszy tornister, tym wygodniejszy, ale zbyt lekkie plecaki są pozbawione wiele elementów mających znaczenie, jeśli chodzi o postawę uczennicy. Gęste ramki na plecy i twarde materiały mają swoją wagę.
Ważne jest, aby w przypadku małego dziecka waga plecaka nie przekraczała 10% wagi ucznia. Jeśli zależy ci na jak największej funkcjonalności plecaka, a jednocześnie nie chcesz, aby ważył za dużo, to wybierz plecaki wykonane z materiału EVA. Jest to guma piankowa, która jest przyjazna dla środowiska. Dziś można go znaleźć zarówno z tyłu, jak i w innych częściach plecaka. Dzięki temu materiałowi nawet nieporęczne torby na ramię są lekkie.
Kompaktowy plecak nie „odciągnie” dziecka do tyłu, dzięki czemu mięśnie nie będą się nadwyrężać. Nie należy jednak wybierać zbyt małych modeli. Kiedy są przepełnione szkolnymi rzeczami, będą wywierać duży nacisk na ramiona. Optymalna wysokość plecaka to 300 milimetrów, a szerokość to aż 100 milimetrów. Należy jednak wziąć pod uwagę cechy każdego dziecka. Ważne jest, aby plecak był niższy niż ramiona, a jego spód nie opadał niżej niż talia. Szerokość ramion ucznia powinna być mniejsza niż szerokość tylnej ściany torby.
Jakie modele są najbardziej pożądane?
Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i gustów dziecka, ale przez kilka ostatnich sezonów szczególną popularnością cieszą się plecaki wykonane z lekkich materiałów i o kolorowym, ciekawym designie. Ten nawiązuje często do postaci znanych dzieciom z kreskówek wyświetlanych w telewizji lub bezpośrednio do bohaterów filmów wyświetlanych w kinach.
Jak wybrać produkt, który spełni oczekiwania?
Oparcie w plecaku lub plecaku powinno odciążać ramiona i kark. W takim przypadku główny ciężar rozkłada się na całe plecy. Należy zwrócić uwagę na sztywność i anatomiczny kształt ściany tylnej. W niektórych modelach jest wykonany w formie litery X lub po prostu wytłoczony. Tył plecaka musi być wygodny. Ostatnio jednak wielu producentów zaczęło łączyć funkcje ortopedyczne i ergonomiczne. Warto też nauczyć dziecko prawidłowego pakowania przyborów szkolnych do plecaka. Wszystkie ciężkie przedmioty powinny leżeć blisko pleców. Wskazane jest też równomierne rozłożenie pozostałej masy po obu stronach.