Czym się różni psycholog od psychiatry i do którego specjalisty warto udać się po pomoc?

Czym się różni psycholog od psychiatry i do którego specjalisty warto udać się po pomoc?

Czy psychoterapia online ma sens? A może warto udać się od razu do lekarza psychiatry? Zadajesz sobie podobne pytania lub zastanawiasz się nad tym, ponieważ chcesz pomóc bliskiej osobie? Zobacz, czym różni się to, co oferuje psycholog online od wizyty w gabinecie lekarza psychiatry oraz jak wybrać odpowiedniego specjalistę, by cieszyć się zdrowiem psychicznym długo i czuć szczęście patrząc na swoje życie.

Kiedy wybrać się do psychoterapeuty, a kiedy warto iść do psychiatry?

Czym różni się psycholog od psychiatry? Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwiema profesjami jest po pierwsze kierunek działania i samo wykształcenie. Od jednego specjalisty oczekuje się pomocy psychologicznej, a do drugiego wybiera się po konsultację psychiatryczną.

Psychologia kliniczna, magister psychologii i psychoterapii

O ile psycholog jest specjalistą, który pomoże w leczeniu różnych zaburzeń emocjonalnych, a także wesprze terapię w leczeniu zaburzeń psychicznych, to w odróżnieniu od psychiatry nie jest lekarzem medycyny.

Psychiatra, leczenie psychiatryczne, zaburzenia psychiczne

Jeśli więc zapytamy, czym się różni psycholog od psychiatry, to w pierwszej kolejności chodzi tu o wykształcenie. Psycholog online, czy taki specjalista przyjmujący pacjentów stacjonarnie, prowadzi psychoterapię, czyli wpierw stawia diagnozę psychologiczną, zajmie się leczeniem zaburzeń, ale na przykład nie zleci leczenia farmakologicznego.

Kto jest skuteczniejszy psycholog czy psychiatra?

Trudno jednoznacznie oznajmić, który specjalista będzie skuteczniejszy. Psychoterapeuta, czy fachowiec psychologii klinicznej bowiem ma zupełnie inne kompetencje, niż lekarz psychiatra. Jedno natomiast nie wyklucza drugiego, ponieważ zarówno psycholog, jak i lekarz psychiatra może być psychoterapeutą.

Psycholog (w tym psycholog online), studia magisterskie, studia psychologiczne

Mówiąc o najważniejszych cechach danego zawodu, to specjalista z zakresu psychologii skupi się na wykonaniu testów psychologicznych (na przykład psycholog szkolny, zawodowiec działający w strukturach rozwoju dla biznesu i przedsiębiorczości, czy psychologia pracy), pomoże leczyć zaburzenia odżywiania, a także wskaże skuteczne strategie pozytywnych rozwiązań, jeśli mamy kłopoty przy naszym zachowaniu.

Skuteczność psychologa sprawdza się w leczeniu różnych form zaburzeń nastroju, a także przy przebiegu zaburzeń psychicznych, jeśli pacjent ma wsparcie farmakologiczne.

Co leczy?

Zobacz najczęściej leczone przypadłości w gabinetach terapeutycznych, a także gdzie psychoterapia online okazuje się być bardzo skuteczna:

  • leczenie problemów w relacjach rodzinnych;
  • psycholog online pomoże Ci, jeśli doskwiera Ci ciągłe uczucie strachu;
  • podobnie jest w sytuacji, kiedy komuś towarzyszy ciągłe uczucie smutku;
  • jeśli cierpisz na zaburzenia emocjonalne typu wahanie nastroju (od radości do płaczu i z powrotem);
  • jeśli pojawiają się u Ciebie gwałtowne zmiany nastroju, na przykład wpadasz szybko w złość;
  • masz problemy ze snem;
  • czy towarzyszą Ci zmiany aktywności Twojego funkcjonowania (śpisz w dzień, żyjesz w nocy).

Psychiatra — studia medyczne i przestrzeganie kodeksu etyki lekarskiej

Czym się różni psycholog od psychiatry? Jedną z głównych różnic pomiędzy tymi dwoma specjalistami jest to, że lekarz zajmuje się leczeniem farmakologicznym, a także potrafi skutecznie ocenić, czy pacjent cierpi na jakąś jednostkę chorobową, którą opisuje międzynarodowa statystyczna klasyfikacja chorób psychicznych.

Poza tym, że psychiatra jest skuteczny z zakresu psychiatrii, to może wystawiać zwolnienia lekarskie, kierując się konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych. Lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne w kierunku psychiatrii, może także być osobą, która ukończyła szkołę psychoterapii, co poszerzy jego kompetencje.

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, który specjalista jest skuteczniejszy, to jeśli lekarz ma dyplom i uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, warto wybrać psychiatrę.

Psycholog online, na czym polega terapia?

Wspomnieliśmy już, czym się różni psycholog od psychiatry, teraz opiszemy, na czym polega psychoterapia online.

Potrzeba leczenia farmakologicznego — kiedy wiadomo, że jest konieczne?

Poważna choroba mająca wpływ na funkcjonowanie pacjenta prawie zawsze oznacza, że osoba taka potrzebuje leczenia farmakologicznego. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, przepisuje się odpowiednie leki i monitoruje ich działanie.

Typowym objawem, gdzie lekarz zleca odpowiednie leczenie, są myśli samobójcze i problemy natury depresyjnej. Kiedy pacjent ma problem, żeby wstać z łóżka, wyjść na spacer, a nawet przestał dbać o higienę osobistą.

Leczenie farmakologiczne zaburzeń psychicznych

Obok zaburzeń psychicznych i problemów obejmujących zaburzenia osobowości, środków farmakologicznych używa się także do leczenia różnych stanów lękowych wynikających z traum i urazów.

Na przykład do psychologa zgłaszają się osoby, które doświadczyły ciężkiego wypadku samochodowego. Psychoterapeuta online pomaga pozbierać się takim ludziom po traumatycznych przeżyciach, jednak mimo wszystko i w takim przypadku psychiatra zleca leki, ze względu na nieprzespane noce i stany psychotyczno lękowe.

Czy leczenie zaburzeń psychicznych opiera się wyłącznie na przyjmowaniu tabletek?

Leczenie chorób, które mają podłoże zaburzeń psychicznych, leczy się przy pomocy farmakologii i psychoterapii.

Psychiatra zleca leki, a dopiero psychoterapeuta może przystąpić do pracy z pacjentem i za pomocą technik leczenia różnych dolegliwości, chory wraz z psychologiem może zawalczyć o swoje zdrowie.

Psychoterapia online, a leczenie farmakologiczne

Wiele osób zastanawia się, czy podczas lecenia farmakologicznego, warto poza chodzeniem do psychiatry brać udział w spotkaniach z psychologiem online.

Pamiętaj, że leki mają za zadanie ustabilizować Twój stan fizyczny. Jedno to dopiero psychoterapeuta pomoże rozwiązać prawdziwy problem.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *