Chcąc pozyskać dobre stanowisko, trzeba wykazywać umiejętności, bazujące na kompetencjach z różnorodnych dziedzin. Jednym z podstawowych elementów CV jest znajomość obcych języków. Warto wiedzieć, dlaczego stanowi ona tak duży atut.
Cenione języki
Pracodawcy, rekrutując kandydatów, zwracają uwagę, czy aplikujący znają angielski, niemiecki, francuski lub hiszpański. Języki te są bowiem najbardziej cenione na rynku. Ponad ¾ przedsiębiorców, działających w obrębie polskiego sektora gospodarczego, poszukuje pracowników, posługujących się niemieckim w stopniu zaawansowanym. Język ten ceniony jest przez firmy z obszaru księgowości, przemysłu, dystrybucji i logistyki. Przedsiębiorcy z tych sektorów nierzadko pragną polepszyć kompetencje swoich pracowników. Organizują oni profesjonalne kursy niemieckiego w formie zajęć online lub lekcji stacjonarnych. Firmy bardzo chętnie zatrudniają także osoby, biegle posługujące się czeskim, węgierskim lub litewskim. Na rynku pracy nierzadko pojawiają się oferty dla specjalistów, komunikujących się w języku chińskim. Popularność zdobywa ponadto arabski, zwłaszcza w sektorze gospodarki i nauki.
CV
Umiejętność komunikacji w danym języku zazwyczaj weryfikuje się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nierzadko pracodawcy decydują się na zaangażowanie profesjonalistów. Do kandydata przesyła się wówczas testy angielskiego online lub zawiadomienie o rozmowie z lektorem. Wiele osób, tworząc swoje CV, zastanawia się, czy do życiorysu dołączyć certyfikat językowy. Specjaliści uważają jednak, iż nie jest to konieczne. Certyfikaty zazwyczaj uzyskuje się na studiach. W przypadku wielu osób nie stanowią one więc rzetelnego odwzorowania aktualnych umiejętności językowych danego kandydata.
Poszukując pracy, warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty i zwrócić uwagę na wymagania rekruterów. Znajomość obcych języków stanowi świetną kartę przetargową do walki o wymarzone stanowisko. Warto więc nieustannie rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne, np. w szkole języków obcych Lincoln.