Terapia uzależnień – jak to wygląda w rzeczywistości?

Terapia uzależnień – jak to wygląda w rzeczywistości?

Zanim osoba uzależniona będzie w stanie uwolnić się od nałogu i zacząć normalnie żyć, bez zażywania używek, musi przejść daleką drogę.

Sposobem na pokonanie nałogu, jak alkoholizm, narkomania czy uzależnienie od leków i dopalaczy jest terapia uzależnień, która bardzo często organizowana jest w ośrodkach zamkniętych. Jak wygląda ona w rzeczywistości i na co w związku z nią powinna naszykować się osoba uzależniona?

Najpierw decyzja i rozmowa z terapeutą

Być może najważniejszym i zarazem najtrudniejszym elementem terapii uzależnień jest przyznanie się do istniejącego problemu i wyrażenie chęci skorzystania ze specjalistycznej pomocy udzielanej w odpowiednich ośrodkach.

Podczas wstępnej rozmowy osoba uzależniona powinna wyrazić swoją dobrowolnie podjętą decyzję o chęci poddania się leczeniu i terapii uzależnień. W ramach leczenia taka osoba najczęściej przechodzi przez etap detoksu, czyli detoksykacji, inaczej oczyszczaniu organizmu z używek i toksyn, jakie w związku z ich przyjmowaniem pojawiły się w ciele człowieka. Kiedy już jest to etap zakończony, można rozpocząć właściwą terapię uzależnień.

Terapia indywidualna i grupowa

W ramach terapii uzależnień stosowane są różne metody pomocy pacjentom w wychodzenia z ich nałogów. Wiele ośrodków korzysta z metody poznawczo-behawioralnej, która opisywana jest klinicznie jako najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnień.

Obejmuje ona indywidualne spotkania pacjenta z terapeutą oraz terapię grupową, z osobami, które prezentują podobne uzależnienia i mogą wspierać siebie nawzajem w uzyskaniu abstynencji i utrzymaniu jej w przyszłości.

Podczas indywidualnych sesji z wykwalifikowanym terapeutą osoba uzależniona może otworzyć się na swój problem i dociec jego przyczyn. Terapia uzależnień opiera się na rozmowie, która motywuje do zmiany swojego podejścia do życia. Pacjent nie musi konfrontować się z negatywnymi skutkami alkoholizmu, jak rozpad więzi społecznych, destrukcja rodziny i tym podobnymi, ponieważ mogłoby to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.

Za to ma wsparcie ze strony lekarza terapeuty, który zadaje mu pytania otwarte, pozwalające na lepsze zaangażowanie w przebieg całej terapii uzależnień. Ma to pomóc uzależnionemu w formułowaniu problemów, pokonywaniu ich, jak i w podejmowaniu samodzielnych decyzji. Tak też pacjenci w ośrodkach terapeutycznych zajmujących się leczeniem uzależnień mogą wypracować odpowiednie postawy i zachowania oraz sposoby radzenia sobie z kłopotami, w przypadku których wcześniej osoby te sięgały po używki. Pacjent w czasie terapii uzależnień odkrywa swoje zasoby i zaczyna wierzyć w swoją wysoką wartość. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej oraz wsparciu ze strony terapeutów oraz rodziny, osoba uzależniona po terapii ma duże szanse na prowadzenie satysfakcjonującego życia.

W trakcie terapii uzależnień pacjenci mogą uczyć się wielu umiejętności przydatnych w utrzymaniu abstynencji. Może ona wiązać się z organizowaniem warsztatów asertywności, odporności na stres i władania emocjami. Pomaga to w zwiększaniu kontroli nad własnym życiem i uczy budowania pozytywnej samooceny.

Jakie uzależnienia są leczone?

W ramach terapii uzależnień w ośrodkach specjalistycznych terapeuci podejmują się leczenia pacjentów uzależnionych od różnych używek i czynników (sprawdź ośrodek Medjol). To nie tylko alkoholizm i narkomania, ale również uzależnienia od dopalaczy, leków, hazardu, seksu, gier komputerowych i internetu oraz wszystkich podobnych kwestii. Uzależnić można się więc od wielu różnych używek, które powodują przyjemne doznania emocjonalne.

Uwolnienie się od nich wymaga pracy nad sobą samym, ale i wskazania drogi do pokonania uzależnienia, co możliwe jest poprzez uczestnictwo w terapii uzależnień w zamkniętych, wyspecjalizowanych w tym kierunku ośrodkach.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *