Fiszki jako wsparcie kursu języka francuskiego

Fiszki jako wsparcie kursu języka francuskiego

Jeśli zależy Ci na efektywnym i sprawnym przyswojeniu nowych pojęć czy zwrotów po francusku to warto rozważyć metodę fiszek. Jest to forma nauki uznawana na całym świecie za jedną z najskuteczniejszych, która zdobywa obecnie coraz więcej sympatyków. Można ją stosować zarówno na początkowym etapie nauki, jak i w bardziej zaawansowanej fazie kursu języka francuskiego. Systematyczne powtórki materiału z fiszek są gwarancją zdobycia płynności językowej, a co za tym idzie – umiejętności spontanicznego porozumiewania się.

Rodzaje fiszek

Na fiszkach można znaleźć informacje o różnej specyfice. Przykładowo jeden z rodzajów dotyczy słówek, które mogą odnosić się do konkretnej tematyki (np. „Jedzenie”, „Praca”, „Podróże”). Inny to chociażby najpopularniejsze idiomy, zwroty lub czasowniki frazowe. Na fiszkach znaleźć też można informacje dotyczące konwersacji po francusku, których znajomość jest kluczowa jeśli chcemy móc porozumiewać się płynnie i naturalnie. Ostatnio popularność zyskują także te zawierające najważniejsze wskazówki odnośnie gramatyki (czasów, konstrukcji zdań, itp.). Najczęściej spotkać się można jednak z pierwszym rodzajem, w którym pojęcia i wyrażenia są podzielone tematycznie lub według stopnia zaawansowania. Wynika to z faktu, iż kluczem w podnoszeniu własnych umiejętności lingwistycznych jest przede wszystkim poszerzanie słownictwa. Niemniej jednak w trakcie kursu języka francuskiego czy nawet na samym jego początku warto sięgnąć także po pozostałe rodzaje fiszek. Wspomogą nas w zdobywaniu wiedzy językowej w innych obszarach oraz ułatwią naukę na jej kolejnych poziomach zaawansowania.

kurs języka francuskiego

Kurs języka francuskiego przy wykorzystaniu fiszek – korzyści

Nowych rodzajów fiszek oraz ich form jest na rynku coraz więcej. Nic dziwnego – metoda ta uznawana jest jedną z najskuteczniejszych, szczególnie w nauce języków obcych. Masz dosyć proszenia się siostry czy partnera o „odpytkę” przerobionego właśnie materiału? Fiszki umożliwiają samodzielną weryfikację wiedzy – na ich pierwszej stronie znajduje się pojęcie lub zwrot, a na odwrocie tłumaczenie. Chciałbyś poszerzyć słownictwo, ale dojazd na kurs języka francuskiego skutecznie Cię zniechęca do rozpoczęcia nauki? Przy pomocy tej metody możesz uczyć się w każdym miejscu i czasie, to Ty ustalasz tutaj harmonogram. Tworzone listy z nowymi słówkami okazały się nieskuteczne przy powtarzaniu? Najczęściej jest to wina uczenia się słówek w określonej kolejności, co narzuca poniekąd forma listy. Gdy próbujemy przypomnieć je sobie w innej konfiguracji okazuje się, że nic nie pamiętamy. Fiszki rozwiązują ten problem – dzięki temu, że każde pojęcie jest na osobnej karteczce mamy możliwość przetasowania ich przed kolejną powtórką.

Gdzie jest haczyk?

Haczyk jest… i jednocześnie go nie ma. Prawdopodobnie na tym etapie czytania artykułu myślisz sobie: „Wszystko brzmi super, ale tutaj na pewno jest jakiś kruczek!”. Poniekąd masz rację – aby nauka poprzez fiszki była skuteczna nie wystarczy przerobić raz dany materiał. W tej metodzie najważniejsze jest powtarzanie. Jeśli nie opracujesz planu tego, jak się uczyć oraz jak często przeprowadzać powtórki (i nie będziesz się do niego stosować) – istnieją małe szanse, że pojedyncze zaznajomienie się z materiałem wystarczy, aby skutecznie utrwalić wiedzę. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że utwierdzenie w naszych głowach jakichkolwiek informacji zawsze wymaga systematycznych powtórek. Kurs języka francuskiego przy wykorzystaniu fiszek nie jest tu wyjątkiem.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *