Studia na kierunku psychologia – sposób na poznanie siebie i rozwój kariery zawodowej

Studia na kierunku psychologia - sposób na poznanie siebie i rozwój kariery zawodowej

Studia na kierunku psychologia od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Absolwenci tego kierunku mają szansę podjąć zatrudnienie w placówkach publicznych oraz prywatnych, specjalizując się w konkretnych rodzajach terapii. Studia psychologiczne to również doskonały sposób na poznanie siebie i swojego charakteru. Dlaczego warto je podjąć?

Poszerzając procesy myślowe

Podejmując naukę na konkretnym kierunku, większość osób kieruje się głównie możliwościami zrobienia kariery. Niemniej jednak szybko okazuje się, że studia muszą być przede wszystkim ciekawe i należy podchodzić do nich z zaangażowaniem oraz pasją. Bez tego trudno mówić o sukcesach zawodowych i profesjonalizmie. Psychologia to kierunek dla osób, które chciałyby nie tylko zdobyć dobrze płatną pracę, lecz również poszerzyć swoje horyzonty myślowe. Zdobyta na zajęciach wiedza pozwala lepiej poznać siebie, swoje potrzeby i swój charakter. Jednocześnie daje podstawy do tego, aby specjalizować się w konkretnych rodzajach terapii, rozwijając tym samym swoje zainteresowania. Dobry psycholog musi porzucić schematyczny sposób myślenia, skupiając się na potrzebach konkretnego pacjenta. Studia na kierunku psychologia uczą nie tylko tego, jak prowadzić terapię w konkretnych przypadkach, lecz również jak pracować z pacjentami, także określanymi jako trudni. 

Możliwości zatrudnienia dla psychologów

Z roku na rok przybywa ośrodków, w których zatrudniani są psycholodzy. Są to zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Trend ten wynika między innymi z rosnącej świadomości społecznej – pacjenci nie boją się już sięgać po pomoc specjalistów, a wręcz przeciwnie, wielu z nich doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki psychoterapii można powrócić do normalnego życia. Psycholog może więc podjąć zatrudnienie w:

  • szpitalach,
  • przychodniach publicznych oraz prywatnych,
  • ośrodkach wsparcia dzieci, młodzieży lub seniorów,
  • ośrodkach odwykowych,
  • klinikach leczenia niepłodności,
  • klinikach leczenia chorób onkologicznych lub rzadkich.

Niektórzy specjaliści decydują się również otworzyć własną praktykę, w ramach której prowadzą terapię psychologiczną. Najczęściej oferta pomocy skierowana jest do konkretnych grup, na przykład dzieci, małżeństw, osób borykających się z depresją. Psycholodzy nierzadko współpracują z psychiatrami, przy czym ci pierwsi skupiają się na terapii, drudzy natomiast na leczeniu farmakologicznym.

Jak zostać psychologiem?

Każdy, kto chciałby zostać psychologiem, musi przede wszystkim ukończyć 5-letnie, jednolite studia na kierunku psychologia. Prowadzi je między innymi Mazowiecka Uczelnia Medyczna, z której ofertą warto się zapoznać. Aby otrzymać indeks, należy posiadać świadectwo maturalne oraz spełnić obowiązujące wymogi formalne. Już w czasie studiów przyszły psycholog zdobywa umiejętności praktyczne, które bardzo przydają się w dalszej pracy. Odbywa liczne staże i praktyki studenckie, współpracując z najlepszymi w swojej dziedzinie specjalistami. Najlepsi studenci już w czasie nauki mogą liczyć na zatrudnienie, choć są to głównie stanowiska pomocnicze. Po uzyskaniu dyplomu psycholog sam decyduje, w jaki sposób wykorzysta zdobytą wiedzę. Niektórzy podejmują zatrudnienie w placówkach prywatnych bądź publicznych, inni decydują się zrobić karierę naukową. Dobry psycholog przez cały czas musi poszerzać swoje kompetencje, zdobywając kolejne uprawnienia i specjalizując się w konkretnych rodzajach terapii. Droga do kariery nie jest więc prosta, jednak jest to zawód, którego wykonywanie przynosi wiele satysfakcji.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *