Rozwód w 2019 roku- ile trwa i ile kosztuje?

Rozwód w 2019 roku- ile trwa i ile kosztuje?

Na jedno i drugie pytanie odpowiedź nie jest prosta, bo ile spraw, tyle odpowiedzi. Jedni rozwodzą się w dwa miesiące, a inni czekają latami na rozwód, tocząc walkę o majątek, opiekę nad dziećmi bądź udowodnienie drugiej stronie winy. Podobnie z kosztami, wszystko zależy od postawy małżonków w sporze.

Ile kosztuje rozwód w 2019 roku?

Stała opłata za złożenie pozwu wynosi 600 zł, ale to dopiero początek góry lodowej, jeśli małżonkowie zamierzają wynająć adwokata, dzielić sądownie majątek, czy wynająć detektywa w celu udowodnienia winy za rozpad drugiej stronie, koszty szybko rosną. To ile kosztuje rozwód zależy również od miejsca zamieszkania. Im większe miasto, tym wyższe stawki. Minimalna stawka to kilkaset złotych, ale są i takie kancelarie, w których trzeba zapłacić kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednym słowem im bardziej skomplikowana sprawa i większe miasto, dla przykładu rozwód w Toruniu będzie droższy. Średnio za adwokata bądź radcę trzeba zapłacić od 2 do 4 tys. zł.

Pozostałe koszty sądowe

Poza wspomnianą powyżej stałą opłatą za wniesienie wniosku, w trakcie postępowania mogą pojawić się kolejne koszty. Wiążą się one przykładowo z koniecznością powołania biegłego czy kuratora środowiskowego. A jeśli jest choćby cień nadziei, małżonkowie zostaną wysłani do mediatora, co rodzi kolejne koszty. Niemało kosztuje również sądowy podział majątku. Nie dość, że postępowanie przeciąga się w czasie, to trzeba uiścić kolejną opłatę. Jednym słowem walka o majątek przed sądem nie zawsze się opłaca.

Kto pokrywa koszty procesu?

Najważniejsza kwestia, czyli kto za to wszystko zapłaci? Jeśli powód składa wniosek o rozwód, ale jest w trudnej sytuacji może wnioskować o częściowe bądź całkowite zwolnienie z opłaty. Należy mieć jednak na uwadze, że wydłuża to postępowanie. Jeśli wydany jest wyrok bez orzekania o winie, wówczas 150 zł zwraca pozwany powodowi, a 300 zł oddaje sąd, czyli ostatecznie złożenie wniosku kosztuje powoda 150 zł. W sytuacji orzeczenia o winie, koszty procesu, w tym dodatkowe, jak powołanie biegłych, ponosi małżonek, z którego winy nastąpił rozwód. Ponadto, przegrany zwraca drugiemu z małżonków koszty pełnomocnika. Nie są one najczęściej w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, a w kwocie ustalonej przez MS. Minimalna stawka wynosi 720 zł.

Rozwód w 2019 roku w optymistycznej wersji może kosztować kilkaset złotych i skończyć się na jednej rozprawie, w ciągu dwóch- trzech miesięcy. W pesymistycznej nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i ciągnąć się latami.

Rekomendowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *